გაკვეთის თემა: დედამიწა და მზე.
კლასი; მე-3.
საგანი; ბუნებისმეტყველება.
მიზნები:
- მოსწავლემ უნდა შეძლოს უშუალოდ დაკვირვებად ციურ სხეულებზე მსჯელობა.
- დაკვირვების, ვარაუდის გამოთქმის, აღწერის, დასკვნის გამოტანის უნარების განვითარება.
- მზის ამოსვლასა და მის მოძრაობაზე დაკვირვება.
#
|
აქტივობის აღწერა
|
გამოყენებული მეთოდი
|
კლასის ორგანიზების ფორმები
|
სასწავლო რესურსი
|
დრო
|
1.
|
საორგანიზაციო საკითხები,
გაკვეთილის მიზნის გაცნობა.
შეფასების რუბრიკა,
|
ვერბალური ახსნა
|
მთელი კლასი.
|
ფლიპჩარტი, მარკერი..
|
3 წუთი
|
2,
|
გაკვეთილის თემის გაცნობა
|
გონებრივი იერიში
|
მთელი კლასი.
|
დაფა
ცარცი
|
2 წუთი
|
3.
|
წინარე ცოდნის გააქტიურება.
|
კითხვა-პასუხი
|
მთელი კლასი
|
პლაკატები
|
5 წუთი
|
4.
|
აქტივობა; „რა ვიცოდი, რა გავიგე, რის გაგება მსურს?’
ივსება ცხრილი მოსწავლეთა მონაწილეობით
|
აქტივობა;“ რა ვიცოდი, რა გავიგე,
რისი გაგება მსურს?’
|
მთელი კლასი
|
ფლიპჩარტი
მარკერი, ცხრილი
|
5 წუთი
|
5.
|
საინფორმაციო ტექსტის კითხვა.
|
წყვილში მუშაობა
|
მთელი კლასი
|
ტექსტი
|
10 წუთი
|
6.
|
ფაქტებზე ორიენტირებული კითხვების დასმა
|
კითხვა-პასუხი
|
მთელი კლასი
|
|
5 წუთი
|
7
|
პრაქტიკული მუშაობა; ჯგუფები
დახატავს მზის ირგვლივ
დედამიწის ბრუნვას.
|
პრაქტიკული მუშაობა
|
მთელი კლასი
|
თაბახის ფურცლები
ფლომასტერები
|
6 წუთი
|
8.
|
ელექტრონული პრეზენტაცია;“ მზის
ირგვლივ დედამიწის ბრუნვა“
|
ელექტრონული პრეზენტაციის ჩვენება
|
მთელი კლასი
|
ელექტრონული პრეზენტაცია
|
6 წთ
|
9
|
შეფასების რუბრიკა
|
სმაილები
|
მთელი კლასი
|
სმაილები
|
3წთ
|
გაკვეთილის ბოლოს მისაღწევი შედეგები:
·
შეეძლებათ მიღებული ცოდნისა და უნარ ჩვევების გამოვლინება;
·
გაიაქტიურებენ
აზრის გაზიარების უნარს .
·
შეძლებენ საკუთარი აზრის დაფიქსირებას
·
კრიტიკულად მიუდგებიან საკუთარი და სხვისი შესაძლებლობების
შეფასებას.
ხელმოწერა: გიული
გოგუაძე
თარიღი:
No comments:
Post a Comment